clear float
clear float

Historie

Provoz Lesní chaty Na Tokáni 127 je přerušen.

Bližší informace získáte u správy Národního parku České Švýcarsko.


Již koncem středověku tu bývala strážnice a útulek panských myslivců, v jeskyňce, vytesané ve skále za jednou z chat, je letopočet 1563. Majitel panství hrabě Kinský tu dal postavit několik srubů, které využíval se svými hosty při lovech tetřevů (odtud název).

V 19.století, v době rozvíjející se turistiky, sem přicházeli četní obdivovatelé přírodních krás Českého Švýcarska, kteří se odtud vydávali na průzkumné cesty do okolní divočiny. Sruby uvádějí již první tištěné průvodce po této oblasti z let 1864 - 1882. Původní stavby lehly popelem při velkém požáru v roce 1905, kdy byla zničena i velká sbírka zde umístěných loveckých trofejí. Na jejich místě pak byly vystavěny dnešní objetky v alpském slohu, připomínající tyrolské lovecké zámečky.

Jižně od srubů se zvedá skalní blok, na jehož vrcholu je vytesána nádrž na již zaniklý bazének.

Lovecký areál Na Tokání se neblaze zapsal do české historie v létě roku 1938, kdy tu hrabě Kinský hostil britského lorda Runcimana, během pobytu se vyslanec britské vlády sešel s prohenleinovskou německou šlechtou z Čech a Moravy, která s ním jednala o odtržení Sudet. Mezi vyjednavači nechyběl ani kníže Hohenlohe, na jehož zámku Červený Hrádek u Chomutova se později Runciman sešel i s K. Henleinem, aby dojednal podmínky okleštění Československa.

Dnes slouží budovy převážně jako penziony.

clear float